Тази година отбелязахме Световната седмица за зеленото строителство на 16 октомври със семинара „Сертифициране на зелени сгради – практики и ползи в контекста на ESG”, иницииран от нашите дългогодишни членове Трипъл Грийн Билдинг Груп България. Събитието бе организирано от БСУР с любезното партньорство на RPHI и Асоциацията на собствениците на бизнес сгради в България. Семинарът се проведе в офиса на нашите домакини Wolf Theiss в Бизнес парк Експо 2000.
Лектори на събитието бяха арх.Весела Вълчева-МакГий, бивш председедател и настоящ член на УС на БСУР, директор Маркетинг и развитие за източна Европа, GBCI Europe, LEED Fellow, BREEAM International Assessor, DGNB Auditor, EDGE Auditor и Бойка Огнянова, директор ESG и обучения в Трипъл Грийн Билдинг Груп България, сертифициран одитор по LEED, BREEAM, WELL и EDGE, гост лектор в University of California Berkeley Extension, USGBC Faculty.
Събитието бе открито от г-жа Адина Уелш, председател на БСУР и Изпълнителен директор на RPHI България, която подчерта значимостта за сертификацията за зелени сгради не само във връзка с ESG оповестяването, но и като добавена стойност на недвижимите активи.
Арх.Весела Вълчева-МакГий представи най-полулярните инструменти за сертифициране на зелени сгради LEED, TRUE, SITES, PEER, IREE, Parksmart и WELL, разработени от Green Business Certification Inc. (GBCI), водещата независима неправителствена организация в областта на зелената бизнес индустрия. Тя запозна публиката и със системата EDGE, официално администрирана от GBCI и разработена от Международната финансова корпорация (група на Световната банка).
Арх. МакГий разясни синергията между Директивата за корпоративна устойчивост на отчетността (CSRD) и сертифицирането на зелени сгради в три ключови насоки:
1.Ефективност при управлението на данните: наличието на ясна система за управление на огромния обем данни, изисквани от CSRD е от съществено значение. Проследяването на стотици точки от данни в различни отдели не е възможно само с помощта на Excel. Сертифицирането на зелени сгради осигурява качествено събиране и управление на данни.
2.Създаване на общ език в организацията по отношение на устойчивостта е от решаващо значение. Това помага не само за разкриване на информация, но и за стимулиране на промяната. Сертифицирането на зелени сгради осигурява ясен път в различни сектори и държави.
3.Възможно най-ранна подготовка, тъй като докладването по CSRD отнема много време. Външният експертен опит може да помогне да се избегнат подводните камъни и да се разработи ефективен подход, който не само да отговаря на изискванията за докладване, но и да допринася за по-широките цели за устойчивост.
Арх. Огнянова направи сравнение между методите на най-използваните в световен мащаб инструменти за сертификация, а именно системи LEED, BREEAM, WELL, ARC и EDGE, както и системата за оценка на устойчивостта на неджижими имоти и инфраструктура, GRESB - Global Real Estate Sustainability Benchmark (Глобален Индекс за Устойчивост на Недвижимите Имоти), която през 2019 става част от GBCI.
Втората част от презентaцията й бе посветена на пряката връзка между сертифицирането на сграден фонд и положителното му влияние при изготвяне на ESG докладите. ESG оповестяването, както и сертифицирането на зелени сгради предоставят рамка за измерване и докладване на устойчивостта в трите й основни измерения –екологично, социално и управленско. Нарастващата необходимост от тези доклади се обуславя от новите изисквания в Европейския съюз за корпоративна отчетност, които насърчават приемането на ESG стандарти като Директивата за корпоративна устойчивост на отчетността (CSRD), която прави отчитането на ESG поетапно задължително за все по-голям брой компании.
Събитието приключи с празничен коктейл по случай Световната седмица на зеленото строителство.
Благодарим още веднъж за съдействието от страна на Трипъл Грийн Билдинг Груп България, RPHI, Wolf Theiss и Асоциацията на собствениците на бизнес сгради!